YENİ DOĞAN BEBEK İLK HAFTASI

Hamilelik testi pozitif çıktı ama hastaneden teyit etmeliyiz , gerçekten hamileyim , mutlu haberi aldıktan sonra ailelere haber vermeliyiz , bebeklerin isimleri ne olmalı , testler ,  kontroller ve son haftalara doğru artan heyecan.

Yeni misafilerin heyecanı tüm aileyi sardı ve nihayet mutlu son… Artık bebeğimiz veya bebeklerimiz dünyaya geldi . Tabi ki eşten , dosttan , aile büyüklerinden yahut internetten birçok yazı , fikir , yorum vb. aklımıza kazındı. İşte bu bilgi havuzuna katkıda bulunacağım ve birçok benzerlikler taşıdığından işinize yarayacak yazımda doğumdan itibaren bebeklerin ilk haftası ;

Doğumdan sonraki ilk ve en önemli aşama , bebek size getirilmeden önce mutlaka Hepatit B aşısının ilk dozu ve K vitamini verilmiş olmalı.

Anne ve baba olduğunuz ilk  akşam ,  bebeğinizden alınan topuk kanı nedeniyle kanı alan hemşireye karşı kızgınlık hissiniz uyanabilir. Özellikle topukta kızarmalar ve morarmalar canınızı sıkabilir ancak önemli bir enfeksiyon olmadığı müddetçe bu kızarıklıklar birkaç gün içerisinde yok olacaktır.

Topuk kanı : Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen taramalar için , doğum yapılan sağlık kuruluşunda ilk gün  ve anne sütü ile 5 gün beslendikten sonra aile sağlığı merkezinde 1 kez topuk kanı alınmaktadır. Bu taramalar tedavisi mevcut olan doğuştan metabolik hastalıkların erken teşhisi ve tiroid bezi fonksiyonunun saptanması için yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki , tiroid hormon eksikliğinde zamanında fark edilmeyen durumlar geri dönüşü olmayan zeka geriliklerine neden olabilir. Topuk kanı testinin sonucu olumsuz bir veri olmadığı sürece ailelere dönüş yapılmamaktadır.

Yine ilk akşam hastanedeki çocuk doktoru bebeğe genel bir muayene uygulayacaktır.

İlk günün heyecanını atlattıktan sonra , zaten 9 aydır beklenen ve ismini belirlediğiniz bebeğiniz için nüfus idaresine gitme zamanı. Doğumun gerçekleştiği yerdeki nüfus müdürlüğüne gidilerek  , nüfus memuruna ismin doğru şekilde yazdırılması ile geleceğe yönelik ilk adımı atılmış olan çocuğunuz artık resmen ailenizin bir bireyi olacak.

Hastaneden çıkmadan size söylenen muayeneler de bu hafta sizi aynı hastaneye tekrar götürecek. Doğumdan sonraki 5. yada 6. gün bu sefer doğum sonrası anne kontrol edilecek , bebeğiniz muayene edilecek ve ümit ederim ki bebekten alınan kan sonucu çıkan sarılık oranı , onun hastanede yatmasını gerektirmeyecek seviyede olacak. İşitme testi de bugün yapılacaktır. İşitme testi yaklaşık 5 dakikalık sürede sonuçlanan bir testtir. Bu testten aldığınız form veya hastane antetli belgenizi buradan sonra gideceğiniz aile sağlık merkezine götürmelisiniz.

5. yada 6.gün doğum yapılan hastanede yapılan kontrollerin ardından , geldik aile hekimliğine. Yeni aile bireyimizi kaydetmesi için aile hekimine gidiyoruz . Ama gel gör ki ; ikinci sıkıntı burada çıkıyor ortaya , körpecik bedenden alınacak topuk kanı !! Bir kez daha bebeğimizi ağlatan kişiye katlanıyoruz ama bu onun sağlığı için gerekli. Bebeğimizin alile hekimine kaydını gerçekleştirdikten ve topuk kanını verdikten sonra eğer bebeğimiz farklı bir nedenle hastaneye gidip gelmek zorunda değilse bu ilk haftamız böylece hızlıca geçiyor.

Yeni doğan bebeğin ilk haftasında yapılması gereken kontrol ve yasal işlemler bunlar , bunun dışında kalan beslenme , sağlık , temizlik ve uyku ile ilgili konular için mutlaka aile hekiminizden yada doğumun gerçekleştiği sağlık kurumundan bilgi almanız , bebeğinizin sağlıklı olarak hayata adım atabilmesi için çok önemlidir.