ANTiPiRETiK NEDİR ?

Antipiretikler (ateş düşürücüler), ateşli olan olgularda vucut sıcaklığını düşüren ilaçlardır. Bir diğer deyişle antipiretikler yükselmiş olan vücut sıcaklığını düşüren ilaçlardır.

Yükselmiş olan vücut sıcaklığını düşüren antipiretikler , ateşi olmayan bir kişi tarafından kullanıldığında vücut sıcaklığında herhangi bir etki göstermezler.

En çok kullanılan antipiretiklerin başında asetilsalisilik asit ve parasetamol gelmektedir. Bu ürünler antipiretik özelliklerinin yanında ağrı dindirici olarakta kullanılabilmektedir. Antipiretik ilaçlar vücut ısısını düşürmek için ısı kaybını arttıracak şekilde çalışmaktadır.

Antipiretiklerin birçoğu , vücut ısısını dengede tutmaya yarayan merkezi etkisiz hale getirerek vücut ısısını düşürmeye çalışır , diğer çeşit antipiretikler ise vücutta ateşin yükselmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırarak vücut ısısının optimum seviyeye inmesine çalışırlar.

Vücutta yükselen ateş , bağışıklık sisteminin bir uyarısı olarak düşünülebilir. Bu nedenle yükselen ateşi düşürmeye yönelik olarak çalışan antipiretiklerin kullanımında dikkatli olunması gerekmekte , vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği bir uyarı olan ateşin nedenleri tespit edilmelidir.Günümüzde antipiretikler , Kortikosteroidler ve NSAII ‘ ler olarak iki ana grupta toplanabilir.