Berat kandili nedir ?

Hicri Şaban ayının 14. gününü 15. güne bağlayan gece Berat Gecesidir.


Berat kelime kökeni olarak , borçtan ve yükten kurtulma , temize çıkma , aklanma anlamını yüklenir.

Berat Kandilinde (Berat Gecesi) , müminler için rahmet kapıları açılır , ibadet edenler , dua edenler , Allah(CC) ‘ ı zikredenler , Allah(CC) ‘ tan korkanlar ve tüm müminler yüceltilir , tövbe edenlerin günahları affedilir.

Berat gecesi müminler için , hikmetli işlerin belirlendiği , Allah(CC) ‘ ın rahmetinin sonuna kadar aleme açıldığı , geçmişin hesabının kapatılıp gelecek rahmet ve bereketin dağıtıldığı , yapılan ibadetlerin ve hayırların en fazla sevap kazandırdığı , yüce rabbimizin en bağışlayıcı olduğu gecedir.

İnsanların kaderi ile ilgili ayrımların yapılması birçok alimin ortak görüşüne göre berat Gecesinde başlayarak kadir gecesinde devam eder , kader ile ilgili kararlar üçayların içerisinde bu iki mübarek gece arasında belirlenir , rızıkla ilgili , savaşlar , kavgalar ve barışla ilgili , amellerle ve davranışlar ile ilgili , doğumlar ve ölümler ile ilgili kaderleri belirleyen defterler , dört büyük meleğe bu gecede teslim edilir.

Geçmişin hesabının görüldüğü , geleceğin belirlendiği bu mübarek Berat ve arınma gecesi , yeni ve daha huzurlu bir yaşama ilk adımı atmak , geçmişte yapılan hatalardan kurtulmak için müminlere sunulmuş büyük bir armağandır. Bu mübarek Berat gecesini , her kandil olduğu gibi Kuran okuyarak , ibadet ederek , sevdiklerimiz ve ailemiz ile sohbet ederek , geçmişin muhasebesini yaparak , istek ve arzularımız için dua ederek , küslükleri sonlandırarak , dostlarımız ve akrabalarımızın hatrını sorarak , tövbe ederek değerlendirmek huzur ve mutluluğa erişmemize , Allah(CC) ın sevgisini kazanmamıza vesile olacaktır.