Empati nedir ?

Empati , karşıdaki kişinin yerine kendini koymak , karar almadan yada tepki vermeden önce karşıdaki kişinin gözünden durumu değerlendirererek hareket etmek anlamında kullanılır. 

Empati , psikolojide yakın iki kişi yada iki canlı arasındaki duygu ve hislerin karşılıklı olarak aktarılması halidir. Anne ile çocuk arasındaki , yakın iki arkadaş arasındaki , hayranlık duyulan bir kimse ile yada sahip olduğunuz evcil hayvanlar arasında karşılıklı kurulan duygusal ve ruhsal birliktelik durumudur.

Empati kurmak için , karşıdaki kişinin yerine kendini koymak , karşıdaki kişinin hal ve durumuna göre kendi kararlarınızı gözden geçirmek , kendi dünyanıza dönerek karşıdaki kişiye durumla ilgili tavrı belirtmek gerekir. Karşıdaki kişinin yerine kendini koyup bu halden çıkamamak ise sempatiyi doğurur.

Empati kurmak , olumlu olarak değerlendirildiğinde , anlaşmazlıkların kolayca çözümünü , performansın artmasını , kaşılıklı olarak yetenek paylaşımını , ortak değerlerin artmasını , insanlar arası iletişimin kuvvetlenmesini sağlar. 

Empati kurmayı başarabilen ebeveynler , çocuklarına daha yakın olup kuşak farklarından dolayı ortaya çıkan anlaşmazlıkları en aza indirebilir , topluma daha yararlı bireyler yetiştirebilirler. Empati kurabilen anne babalar , çocukları ile daha samimi iletişim kurabilirler.

Empati , olaylara yaklaşımdaki bireyselliği ve bencilliği ortadan kaldırarak çok yönlü düşünmeyi sağlar , öfkeye dayalı ani ve yanlış kararlar verilmesini engeller.