HIÇKIRIK NASIL GEÇER ?

Hıçkırık Nedir ?

Hıçkırık , diyafram kaslarının istem dışı kasılması ile oluşan vücut refleksidir . Karın boşluğunda , sindirim ve solunum sistemleri arasında görev yapan kasların gerilmesi esnasında soluk alınması ve bu esnada ses tellerinin kapanması sebebi ile hıçkırma refleksi ortaya çıkar.

Basit hıçkırık birçok insanda ortaya çıkar ve birkaç dakika içerisinde sonlanır. İnatçı hıçkırık olarak adlandırılan ve saatler sürebilen hıçkırık ise önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir ve mutlaka hekime danışılması gerekir.

Hıçkırığın Nedenleri

Basit hıçkırık , hızlı yemek yemekten , yemek yeme esnasında fazla hava yutmaktan , aşırı yemek yemekten , psikolojik ve duygusal etkilerden , stresten ,  gazlı içecek ve besinler tüketmekten , sigaradan , alkolden , ani sıcak ve soğuk sıvı tüketmekten ortaya çıkabilir . Bu sebeplerden dolayı midede normalden fazla hava birikir ,  havanın dışarı atılması için diyafram kasları kasılır ve hıçkırık refleksi ortaya çıkar.

İnatçı hıçkırık , yine diyafram kaslarının istemsiz kasılması ile oluşur anacak bu kasılmaların sebebi basit hıçkırığın aksine , karın zarında ortaya çıkan enfeksiyolar , böbrek rahatsızlıkları , diyabet  ve kalp rahatsızlıkları ve boyun tümörü olabilir. Bu nedenle iki saatten fazla süren , haftaları yada ayları bulan hıçkırık krizlerinde mutlaka uzman bir hekime danışılarak rahatsızlığın kaynağı belirlenmelidir.

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

İnatçı hıçkırık için (2 saatten uzun süren , kronik hıçkırık)  vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Herhangi bir müdahalede bulunmadığınız takdirde  basit hıçkırık birkaç dakika içerisinde geçecektir. Basit hıçkırığın daha hızlı geçmesi için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

Aralıklı olarak nefes tutmak
Bir bardak suyu küçük yudumlar halinde içmek
Kese kağıdı yada bir torbaya solumak
Ani korku yaşamak
Soğuk su içmek
Burnu tıkayarak nefes alıp vermek

Bebeklerde Hıçkırık

Bebeklerde hıçkırık normal bir reflekstir ve geçmesi için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur , bebeklerin hıçkırığı , sindirim sisteminin çalıştığının , diyaframın geliştiğinin göstergesidir . Çok önemli bir belirti , kızarma yada boğulma göstergesi olmadığı sürece , bebek hıçkırığının geçmesi için ilave bir tedaviye gerek yoktur , bebeğin dik durması ve ayaklarına masaj yapılması hıçkırığın geçmesi için yeterlidir.

ÇER ?