Regaib kandili nedir ?

Hicri Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gece Regaib Gecesidir.


Regaib kelime kökeni olarak ; istemek , bir şeye meyil vermek , arzulanan şey için çaba sarfetmek ,talep etmekten türemiştir.

Regaib Kandilinde (Regaib Gecesi) Allah(CC) , inananların tövbelerini kabul eder , yapılan ibadetlere misli ile sevap verir , kendine el açan tüm müminlere karşı bağışlayıcı olur , dua ve isteklere karşı ikram ve ihsanda bulunur.

Regaib Kandili (Regaib Gecesi) , içinde bulunduğu ay (Recep) itibariylede bolluğun ve bereketin çoğaldığı , müminlerin dualarının çokça kabul gördüğü , sıkıntıların ve dertlerin sonlandığı mübarek bir gecedir. Recep ayı Ramazan ayına erişmek için atılan ilk adımdır , Regaib geceside bu mübarek ay içerisindeki en kıymetli gecedir.

Recep ayı , ibadetlere ve iyiliğe başlamak , yapılacak bir işe ilk adımı atmak için en uygun aydır , Regaib Gecesi ise bu ay içerisinde en makbul gecedir. Kimki tövbe etmeye karar verse , bu gecede ettiği tövbe kabul görür , kimki yeni bir işe girişmeye kalksa bu gecede başladığı işte muvaffak olur , kimki kendini bu gecede rabbine yöneltse , sınırsız ikram ve ihsana nail olur.

Regaib Kandili (Regaib Gecesi), duaların geri çevrilmeyeceği sayılı gecelerden biridir , müminler bu geceyi dua ve ibadet ile değerlendirmelidir.

Kalpten edilen duaların kabul olduğu bu mübarek geceyi müminler dua ederek geçirmelidir , bu gecede edilen dualar müminlerin işlerindekini bolluk ve bereketin artmasına , zihinlerinin açılmasına , isteklere kavuşmaya , huzur ve refahın hüküm sürmesine , Allah(CC) ‘ a dahada yakınlaşmaya vesile olur.

Regaib Kandilini ( Regaib Gecesi ) ; Kuran okuyarak , ibadet ederek , sevdiklerimiz ve ailemiz ile sohbet ederek , geçmişin muhasebesini yaparak , istek ve arzularımız için dua ederek , küslükleri sonlandırarak , dostlarımız ve akrabalarımızın hatrını sorarak değerlendirebiliriz.