Fintech nedir ?

Fintech , Finans Teknolojisidir. Başka bir deyişle finans teknolojisinin kısaltması fintech tir.

Fintech , finansal hizmet sağlayan geleneksel yöntemlerle rekabet halinde olmak üzere ortaya çıkmış bir teknolojidir. Yeni bir sektör olmakla birlikte , günden güne gelişmeye devam etmektedir.

Yeni bir sektör olarak değerlendirildiğinde , kripto para piyasalarındaki hizmetler fintech kapsamında değerlendirilebilir.

Mevcut finansal yapılara entegre olacak baxı fintech örnekleri ise ; mobil bankacılık üzerinden sağlanan hizmetler , mobil üzerinden yapılabilen piyasa işlemleri , temassız bankacılık şeklinde sayılabilir.

Fintech , maliyeti düşürmek , çok daha hızlı hizmet verebilmek , kullanıcının çok daha verimli şekilde kullanabileceği uygulamalar geliştirmeyi amaçlar.

Mobil uygulamalar üzerinden banka hesaplarının açılabilmesi , cep telefonlarının mobil cüzdana dönüşmesi , karekod uygulamaları ile kartınız yanınızda olmasa bile bankamatik ve pos cihazlarında işlem yapılabilmesi , fintech in hayatımıza direkt etki ettiği en güzel ve başarılı örneklerdir.

Kişisel verilerden hareketle daha kişisel çözümler üretebilmek , fiziki ortamlar ortadan kalktığı için çok daha düşük maliyetlerle hizmet erişimi sağlamak , kullanılan ortam dijital bir alan olduğu için pratiklik ve hız kazandırmak fintech in temel prensipleri olarak değerlendirilebilir.

Bankacılık sektöründe halihazırda kullanılan yapay zeka uygulamaları , otomatik cevap sistemleri fintech ile zamanla dahada gelişecek ve müşteri temsilcisine ihtiyaç duymadan daha kişisel müşteri taleplerini karşılayabilecektir.