HAMİLE KALINACAK EN UYGUN DÖNEM

Rahim içinde her ay düzenli olarak oluşan tabaka , yumurtanın döllenmesi durumunda buraya yapışarak beslenmesini sağlar.

Yumurtanın döllenmemesi durumunda bu tabaka ve dokular yenilenmek üzere düzenli periyotlarda dışarı atılır. Dışarıya atılan bu dokular adet kanaması olarak adlandırılır.

Normal şartlar altında bir kadın 28 günlük periyotlarda adet kanaması görür. Ergenliğin ilk dönemlerinde başlayan kanamalar bu düzene uymayabilir ancak birkaç sene içerisinde düzenli bir adet döngüsü oluşur.
 
Düzenli olarak 28 günde gerçekleşen adet döngüsü , bazı kadınlarda 25 ile 35 gün arasında değişkenlik gösterebilir.
 
28 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama evresi sondan geriye doğru14. güne denk gelir. Yine farklı döngülerde adet gören kadınlarda hesaplama yapmak için sondan geriye doğru 14. Gün yumurtlama günü olarak hesaplanabilir. Yumurtanın vücutta canlı kalma süresi 24 saat ile 48 saat aralığındadır.
 
Erkek spermi vücutta 72 saat ile 120 saat arasında canlı kalabilir , bu nedenle hamile kalınabilecek en uygun zamanı belirlerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus budur.
 
Örnek olarak ; 31 mart tarihinde adet görmesi gerektiğini hesaplayan bir kadın , geriye doğru 14 gün gittiğimizde 17 mart tarihinde yumurtlayacak ve yumurta 48 saate kadar canlı kalacaktır. Spermler 5 güne (120 saat) kadar canlı kalabileceği için , 12 mart tarihinden itibaren ilişkiye girilmesi durumunda hamile kalma ihtimali diğer tarihlere göre daha fazla olacaktır. 31 Mart tarihinde adet görmesi gereken bir kadının hamile kalabileceği en uygun zaman aralığı ,

12 Mart – 18 Mart tarihleri arasındadır. Bireysel rahatsızlıklar , adet düzensizlikleri ve sperm ömrünün değişkenlik göstermesi nedeni ile bu aralık değişkenlik gösterebilir.
 
12 Mart ilk ilişki zamanı (spermler maksimum 5 gün canlı kalabilir)
17 Mart Yumurtlama
18 Mart Yumurtanın canlı kalabileceği son gün
31 Mart Döllenmemiş yumrtanın ve dokuların atılması (adet görme)

(Düzenli olarak adet gören ve hamilelik için başka sağlık problemi olmayan çiftler için örnek olabilecek tarihlerdir , kesinlik içermez)
 
Hamile kalmak için yumurtlama zamanını hesaplamak , hamileliği başlatmak için gerekli kriterlerden sadece bir tanesidir. İlişkinin sıklığı nedeniyle değişebilecek sperm kalitesi de hamile kalmayı etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Hamilelik için en doğru zamanı seçmek ve sağlık kriterlerinin eksiksiz olduğundan emin olmak için uzman jinekologlardan destek alınmalıdır.