VARİS NEDİR ?

Varis , özellikle kadınlarda yüksek oranda görülen ve insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlıktır.

Vücudumuzda kanın bütün organlara gidebilmesi için izlediği bir yol vardır. Bu yolda kan kalpten atardamarlar yolu ile tüm vücuda dağılacağı bir yolculuğa çıkar. Ancak kanın tekrar temizlenebilmesi için toplardamarlar ile kalbe tekrar dönmesi gerekir . Bu geri dönüş sürecinde kanın bacaklardan ters yönde yeniden kalbe gidebilmesi için bir düzenek bulunur. Bu düzenekte bulunan ve kanın yukarı doğru akımını sağlayan kapaklar vardır. Bu kapakların görevi kanın geriye gitmesini ve kanın bulunduğu bölgede göllenmesini engellemektir.

Venlerde ( damarlarda ) bulunan bulunan bu kapaklarda oluşan hasar nedeni ile kan aşağı yönde basınç oluşturur , bununla beraber gözle de görülebilen yüzeysel toplar damarlarda (venlerde) Varisler oluşur.

Varis ; bacaklardaki venöz hastalığın genelde hafif formudur. Fizyo Patolojide , varisten sonra kronik venöz yetmezlik gelmektedir. Yarı kronik venöz ağır bir hastalıktır.

Kronik venöz yetmezliği sadece venleri değil (varis gibi) , derece derece kapilleri , lenf damarlarını ve kanın bileşenlerini etkileyen bir hastalıktır.

Varisin Belirti ve Bulguları

Varis , günlük hayatta insanların yaşamlarını oldukça etkilemektedir. Özellikle yüzeysel venlerde oluşan varisler gözle görülebildiği için bacaklarda , bazı insanlar bacaklarının görünmesinden çekinebilmektedir. Başlıca semptom ve bulgularını sıralayacak olursak

    •    Bacaklarda ağrı ve ağırlık hissi yapmaktadır.
    •    Bacaklarda gece kramplarına neden olur.
    •    Bacaklarda uyuşma ve yorgunluğa sebep olur.

Bu belirtilerin dışında , varisli hastalar ,  günlük hayatta uzun süre ayakta duramama , çok hızlı yürüyememe , merdiven çıkmakta ve diz çökmekte zorlanma yaşayabilirler.

Varisin Tanısı

Varis oluşumunu ilgili doktor çıplak gözle görebilmektedir. El ile muayene ettiğinde de damarlardaki kabarıklığı ve şekil bozukluğunu hissedebilmekte ve görebilmektedir. Bacaklarda ağrı – ağırlık hissi – ödem gibi semptomları fiziki muayene sırasında doktorla paylaşmak gerekir. Ancak kesin tanı için en güvenilir yöntem Doppler Ultrasonografidir. Bu yöntem ile venöz kapakçık yetersizliğinin bulunduğu yerler bulunabilir.