Anne-BebekBoyamaBoyama Çalışmaları

ÇOCUKLAR İÇİN EVDE BOYAMA YAPMAK KAÇ YAŞINA UYGUN ?

Boyama yapmak her çocuğun sevebileceği aktiviteler arasında yerini alıyor. Bazı çocuklar çok ilgi duymayabilir. Bu tarz zamanlarda zorlamamanızı tavsiye ederim. Birkaç zaman sonra tekrar önüne çıkarın boyaları. Belki doğru zaman o zamandır. Bir diğer önerim boyaları farklı şekilde çocuklara sunmak. Boyamayı sevdirmek için ben Sarp’a ilk zamanlar parmak boyası vermiştim. Parmak boyasında sorun yaşamadık , parmaklarıyla beyaz bir kağıdı boyamak onu eğlendirmişti. Daha sonra ellerini ayaklarını boyadı (yıkanınca çıkıyor bu yüzden sıkıntı olmadı). El izini , parmak izini çıkarmıştık kağıdın üzerine , en çok onu sevdi 🙂 defalarca parmak boyası ile el izini çıkardık.

Sulu boyayı nasıl yapması gerektiğini ben gösterdim. Sırasıyla fırçamı buya batırdım , boyaya sürüp fırçanın boya olduğunu gördü , fırçayı beyaz kağıda sürünce nasıl boyadığını anladı. Bu şekilde birkaç kere boyama etkinliği yaptık ama çok ilgisini çekmemişti. Bende birkaç hafta sonra denizden topladığım taşları çıkardım ortaya. Başladık taşları boyamaya. O günden beri masasından sulu boyaları , resim defteri eksik olmuyor. Ben dolaba kaldırsam kendisi tekrar istiyor boyalarını.

Kuru boyalara karşı çok ilgisi yok Sarp,ın açıkcası. Eline alınca kalemleri yine boyama yapıyor ama kısa sürüyor. Bende ısrar etmiyorum. Zamanı gelince severek yapacaktır. Biz şuan sulu boya dönemindeyiz, onunla boyama yapmayı daha çok seviyor.

Boyalara 1 yaşından itibaren başlanabilir (Bir büyük gözetiminde yapılmalı ilk zamanlar ) İlgi duymama ihtimali olabilir. Zaman zaman tekrar önüne çıkarmanızı tavsiye ederim boyaları.